Člověk, který si vybírá, z jakého materiálu bude jeho dům, se dnes může zodpovědně rozhodnout podle svých priorit, přístupu ke světu i finančních možností. Přestože v posledních letech zažívá stavebnictví opravdovou revoluci - mění se technologie, materiály i stavební postupy, klasická zeď v naprosté většině nových domů zůstává. Proč? Je totiž nejlepší!
Zděné domy mají výbornou životnost, stálost, bezpečnost. Cihla je pevná, nehořlavá, málo náchylná na vodu. Důkazem jsou stavby, které přetrvaly staletí, přestože byly dokonce zasaženy požárem, nebo povodní. Dostane-li se u jiného typu stavby (např. dřevostavby) voda až na nosné díly, může být ohrožena stabilita domu. Oproti tomu zděné domy po rychlém vysušení mají zpravidla stejné vlastnosti jako před jejich zvlhnutím. Cihla je stálá, neměnná, bezúdržbová. Nemusíte se bát, že za pár let váš dům změní své vlastnosti. Objemová stálost cihel zaručuje stabilní funkčnost stavby a díky tomu mají zděné domy mnohem delší životnost než jiné typy staveb.
Dům z cihel je zárukou stálosti, dlouhé životnosti a potřeby minimální údržby.
Cihla má i výborné zvukové vlastnosti. Další velkou výhodou zděného domu je tedy klid a soukromí. Zeď totiž zabraňuje přenosu zvuků, a to jak mezi jednotlivými místnostmi, tak zvenčí. A zároveň to platí i naopak, co je v domě, v domě i zůstane. Nemusíte se bát z plna hrdla si zazpívat, pustit si domácí kino, nebo uspořádat večírek s přáteli. Cihly hluk ven nepustí, nebo jej hodně ztlumí, takže sousedy nic rušit nebude.
Co je v domě, to tam i zůstane. Zděný dům minimalizuje přenos zvuků zvenku dovnitř, ale i zevnitř ven. Bujaré oslavy s přáteli můžete pořádat bez starostí.
Výhodou zděného domu je také možnost následných úprav a zásahů. Nejen, že detailní rozmístění zásuvek a vodoinstalací si můžete rozmyslet až při hrubé stavbě, ale dokonce lze kdykoliv po letech do těchto rozvodů zasáhnout, opravit je nebo upravit dle nových požadavků.
Odpůrci zděných domů namítají, že cihlový dům se draze vytápí, protože se pomaleji zahřívá. To už je ale dávno jinak. Dnes si můžete zvolit, zda váš zděný dům bude nízkoenergetický nebo dokonce i pasivní. Je důležité jen správně vybrat cihly a izolaci. Zděný dům je navíc charakteristický svými výbornými akumulačními schopnostmi, což znamená zvýšenou stálost vnitřní teploty a vytvoření ideálních podmínek pro život. Jakmile se dům vytopí, teplo vydrží ještě dlouho poté, co už se netopí. Naopak v létě poskytuje příjemný chládek.
Bydlení ve zděném domě má spoustu výhod, jednou z nich je stálost vnitřní teploty, která je zásadní pro to, abychom se doma cítili dobře.
Dalším často zmiňovaným mínusem zděných domů je jejich vyšší cena. Není to však úplně pravda. Dnešní trh nabízí řadu možností různých cihelných materiálů a lze se tedy rozhodovat i podle ceny. Většinou ovšem platí, že vyšší investice na začátku v podobě kvalitnějšího materiálu znamená v budoucnu nižší náklady na vytápění a údržbu, a to už stojí za zvážení.
Objektivně je nutno přiznat, že i dřevostavby mají svá plus. Jde především o rychlost výstavby a úsporu užitné plochy. Výhodou je také suchá výstavba, kterou lze provádět v jakémkoliv ročním období. Dřevostavbu stačí důkladně promyslet a naplánovat, samotná výstavba pak není příliš pracná s nižšími nároky na přesuny a dopravu materiálu.
Odmyslíme-li si však počáteční pohodlí při výstavbě, zděné domy jsou jednoznačně tou nejlepší volbou. Zděný dům vám svou náročnost při výstavbě časem vrátí i s úroky. Cihla je totiž ještě pořád tou nejlepší volbou a zděné domy jsou zkrátka top.
Zděný dům vám svou náročnost při výstavbě v budoucnu bohatě vynahradí všemi svými plusy.
Comments